De kalendergecorrigeerde productie van de Nederlandse industrie was in maart 1,3 procent hoger dan in maart 2024, maakt het CBS bekend.
Dat is de derde opeenvolgende productiestijging van de industrie, na anderhalf jaar productiedalingen.
Groei in bijna helft van de branches
Bijna de helft van alle bedrijfsklassen in de industrie produceerde in maart meer dan in dezelfde maand een jaar eerder. Van de acht grootste branches realiseerde de reparatie en installatie van machines de grootste stijging, terwijl de transportmiddelenindustrie opnieuw de grootste daling noteerde.
Productie daalt in maart
Voor het bepalen van de kortetermijnontwikkeling van de productie kan het beste worden gekeken naar voor seizoen- en kalendereffecten gecorrigeerde cijfers. Van februari op maart daalde de productie met 0,6 procent.
De voor seizoen- en kalendereffecten gecorrigeerde productie fluctueert doorgaans aanzienlijk. Dalingen en stijgingen volgen elkaar snel op. In mei 2020 bereikte de productie van de industrie een dieptepunt. Daarna werd een stijgende lijn ingezet tot mei 2022. Sindsdien is de trend omgeslagen.
Producenten industrie negatiever in april
De producenten in de industrie waren in april negatiever dan in maart. Dat komt vooral doordat fabrikanten minder positief waren over de verwachte productie.
Duitsland is een belangrijke afzetmarkt voor de Nederlandse industrie. Het vertrouwen van Duitse producenten was in april minder negatief dan in maart (Eurostat). De kalendergecorrigeerde productie van de Duitse industrie lag in maart 0,3 procent hoger dan een jaar eerder. Ten opzichte van februari steeg de Duitse productie met 3,5 procent (Destatis).
Bron: CBS
Dit artikel heeft tot nu toe 0 reacties.
Laat uw reactie achter.